صفحه اصلی | Persian | اخبار | در خبرها | امیدرضا پور محمدعلی فراشاه شهادت می دهد

امیدرضا پور محمدعلی فراشاه شهادت می دهد

نخستین انتشار در:http://www.shahrvand.com/archives/43623

مرکز اسناد حقوق بشر ایران 

پدیده وبلاگ و وبلاگ نویسی اولین بار خودش را در سال های نخستین دهه 80 شمسی در ایران نشان داد. در آن زمان وبلاگ هایی با موضوعات اجتماعی و نگارش روزانه با سرعت رو به افزایش گذاشت. در این میان، ظهور پدیده وبلاگ نویسی در دوران اصلاحات و نیز عبور آن از یکی از نقاط عطف تاریخ سیاسی ایران در پس از انقلاب یعنی جنبش سبز؛ محتوای آن را به شدت تحت تاثیر خود قرار داد. طرح مباحث سیاسی و اجتماعی، آزادی بیان و حقوق شهروندان و نیز طرح پرسش های بنیادین در مباحث اقتصادی و فرهنگی و حتی موضوعات دینی، باعث حساسیت حکومت جمهوری اسلامی به این نوع تازه از ابزار بیان عقیده و اندیشه، گردید.

حکومت جمهوری اسلامی ایران همگام با توسعه و گسترش وبلاگ نویسی در میان کاربران، اقدام به تهیه سازوکارهای نظارتی بر آن نمود. تصویب قانون “جرائم رایانه ای و مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی”، شکل گیری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (معروف به فتا یا پلیس سایبری) و نیز تشکیل کمیته فیلترینگ، از جمله این موارد است.

برخوردها با نویسندگان وبلاگ های انتقادی روز به روز افزایش یافت و افراد بسیاری برای نگارش دیدگاه شخصی خود، به دادگاه فراخوانده شدند.

شاید یکی از تلخ ترین و تازه ترین موارد این برخوردها، قتل ستار بهشتی در آبان ماه سال 91 باشد. کارگر وبلاگ نویسی که برای بیان دیدگاه و عقیده خود زیر شکنجه ماموران پلیس فتا، جان خودش را از دست داد.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران در مصاحبه با یکی از این صدها نمونه، با امیدرضا  پورمحمدعلی فراشاه، وبلاگ نویس یزدی گفتگو کرده است. این وبلاگ نویس و فعال سیاسی در این گفتگو به تشریح فعالیت هایش در دوران انتخابات  ریاست جمهوری 1384 و 1388و نیز نحوه دستگیری و علل آن پرداخته است. وی با توضیحاتی که درباره بند 2الف زندان اوین ارائه داده، به خواننده تصویری از جزئیات و فضای عمومی حاکم بر این بند امنیتی تحت نظر سپاه را، ارائه می دهد.

امیدرضا  پورمحمدعلی فراشاه، در بخشی از گفتگوی خود درباره این بند می گوید: “بند 2الف از نظر امنیتی می‎شود گفت که امنیتی‎ترین قسمت زندان‎های ایران است. خیلی از نظر روحی روانی فشار بر روی زندانی است. کسانی که در بند 2الف زندانی هستند اسمشان حتی در آمار سازمان زندان ها هم نیست.”

وی 72 روز را در بند 2الف و 74 روز را در بند 350 زندان اوین گذراند و نهایتاً در پی احضار مجددش توسط اطلاعات سپاه یزد در آذر 1390 از ایران خارج شد.

متن کامل این شهادتنامه را به همراه ویدئویی از آن که سایت مرکز اسناد حقوق بشر ایران منتشر کرده در اینجا ببینید.

 

 

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

فعال جنبش سبز, وبلاگ نویس