صفحه اصلی | Persian | اخبار | اطلاعيه رسمى | مرکز اسناد حقوق بشر ایران درجلسه دادگاه پرونده قتل زهرا کاظمی توضیحات شفاهی ارائه کرد.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران درجلسه دادگاه پرونده قتل زهرا کاظمی توضیحات شفاهی ارائه کرد.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران درجلسه دادگاه پرونده قتل زهرا کاظمی توضیحات شفاهی ارائه کرد. نتیجه این پرونده می‌تواند راه را برای دادرسی برای سایر قربانیان و بازماندگان شکنجه باز کند.

(3 اردیبهشت 1393) ماه گذشته، مرکز اسناد حقوق بشر ایران در طی جلسه دادگاه پرونده بازماندگان زهرا (زیبا) کاظمی و سایرخواهانها در برابر جمهوری اسلامی ایران و سایرخواندگان به ارائه توضیحات شفاهی پرداخت. این پرونده در دادگاه عالی کانادا مطرح شده و مرکز اسناد حقوق بشر در حمایت از بازماندگان خانم کاظمی به این پرونده وارد شده است.  این پرونده در مورد مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار و عکاس ایرانی- کانادایی که در تابستان سال 1382 دستگیر و شکنجه شد تشکیل شده است. توضیحات مرکز اسناد حقوق بشر ایران که در روز 27 اسفند  1392 ارائه شد به این مسئله اشاره داشت که بازماندگان خانم کاظمی نمی‌توانند به یک دادرسی عادلانه در جمهوری اسلامی ایران دسترسی داشته باشند.

دادگاه عالی کانادا در ماههای آتی رای خود را صادر خواهد کرد. اگر این رای به نفع بازماندگان خانم کاظمی صادر شود، تبعات مثبت مهمی برای پسر خانم کاظمی و افرادی که در شرایط مشابهی هستند خواهد داشت. چنین رایی می‌تواند سپر مصونیت قضایی در پرونده‌های مربوط به شکنجه که در کانادا مطرح می‌شود را از بین برده و به افرادی مانند پسر خانم کاظمی و دیگر قربانیان و بازماندگان شکنجه این اجازه را بدهد که بر علیه افرادی که مرتکب شکنجه شده‌اند اقامه دعوی کنند. چنین امکانی تا به حال وجود نداشته است.

در عین حال، اگررای دادگاه وجود مصونیت قضایی در این پرونده را تایید کند، شکایت پسر خانم کاظمی و بازماندگان او در دادگاههای کانادا غیر قابل دادرسی خواهد شد. در این صورت آنها از دسترسی به دادرسی موثر محروم خواهند شد زیرا همان طور که گزارشهای مرکز اسناد حقوق بشر ایران نشان داده، در سیستم قضایی ایران به دادگاهی عادلانه دسترسی نخواهند داشت.

گیسو نیا، مدیر اجرایی مرکز اسناد حقوق بشر ایران گفت: «روند بی سر و صدای این پرونده نمایانگر اهمیت بالقوه این پرونده نیست. این پرونده می‌تواند نتیجه فوق‌العاده‌ای داشته باشد. اگر دادگاه عالی کانادا راه را برای اقامه دعوی شاکیان این پرونده در دادگاههای کانادا باز کند، این ایده که قربانیان شکنجه می‌توانند به دادگاه دسترسی داشته باشند تقویت خواهد شد، حتی در صورتی که در کشور خود از دادرسی محروم باشند.»

زهرا کاظمی خبرنگار، عکاس و هنرمندی ایرانی-کانادایی بود که در تابستان 1382مورد شکنجه بی‌رحمانه مسئولان ایرانی قرار گرفت. کاظمی در سال 1382 به ایران سفر کرده بود تا به صورت مستقل به عکاسی بپردازد. در 2روز تیر 1382 کاظمی مشغول به عکس برداری از افرادی بود که بیرون زندان اوین مشغول اعتراض بودند. کاظمی در آن روز دستگیر شد و در روزهای بعد مورد بازجویی، ضرب وشتم، آزار جنسی و شکنجه قرار گرفت که منجر به جراحت و مرگ زودرس او در تاریخ 19 تیر 1382 گردید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مرگ کاظمی به گزارش مرکز اسناد حقوق بشر ایران با عنوان مصونیت از مجازات در ایران: مرگ خبرنگار عکاس، زهرا کاظمی مراجعه کنید. این گزارش از طرف وکیل مرکز اسناد حقوق بشر ایران به دادگاه ارائه شده است.

هنگامی که خانواده زهرا کاظمی متوجه شدند که دادرسی عادلانه پرونده مرگ وی در دادگاههای جمهوری اسلامی ایران میسر نیست، استفان هاشمی، پسر خانم کاظمی، شکایتی مدنی را در دادگاه عالی ایالت کبک و دادگاه تجدید نظر ایالت کبک آغاز کرد. مقامات ایرانی که در این شکایت خوانده محسوب می‌شدند در لایحه ای خواستار رد این شکایت بر اساس اصل مصونیت قضایی دولتها شدند. این اصل دولتها را به غیر ازمواردی که قانون مصونیت قضایی دولتی کانادا تعیین شده در برابر شکایت مصون می‌دارد. در مقابل، استفان هاشمی و بازماندگان زهرا کاظمی، که در این پرونده خواهان هستند، با تکیه برقانون اساسی کانادا ادعا کردند که اصل مصونیت قضایی دولتها که در قانون مصونیت قضایی دولتی تعریف شده نباید به پرونده‌های مربوط به شکنجه تسری باید.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران که در حمایت از دادخواهی بازماندگان خانم کاظمی دراین پرونده وارد شده است، با ارائه یک لایحه حقوقی ابراز داشت که اگر به استناد بر قانون مصونیت قضایی دولتی این شکایت در دادگاههای کانادا رد شود، افراد خواهان در این پرونده از دسترسی به یک دادرسی عادلانه‌ در دادگاههای ایران محروم خواهند بود.

این نکته در توضیحات شفاهی وکیل مرکز اسناد حقوق بشر ایران به وضوح بیان شد. این توضیحات بر اساس گزارش سال 1385 مرکز اسناد حقوق بشر در مورد کاظمی وهمچنین  گزارش مارس 2014 گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده بود تا عدم برخورداری نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران از ضمانتهای قضایی را نشان دهد.

برای دیدن ویدئوی کامل جلسه دادگاه که در 27 اسفند 1392 برگزار شد اینجا را کلیک کنید.

برای اطلاعات بیشتر لطفا از طریق زیر تماس بگیرید:

گیسو نیا

مدیر اجرایی

مرکز اسناد حقوق بشر ایران

ایمیل: gnia@iranhrdc.org

تلفن: 9342 654 203 1+   

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد