صفحه اصلی | Persian | اخبار | در ایران | تایید حکم حبس جوان بهایی در شیراز

تایید حکم حبس جوان بهایی در شیراز

Photo Credit: HRANA

(۱۰ مهر ۱۳۹۳) – در پی افزایش آزار و اذیت اقلیت های مذهبی و شیعیان قائل به تفاسیر متفاوت در هفته های اخیر مرکز اسناد حقوق بشر ایران گزارشی در مورد پرونده یک زندانی عقیدتی سابق بهایی دریافت کرده است. بر اساس گزارش یک منبع مطلع، حکم یک سال حبس عدنان رحمت‌پناه، شهروند بهایی ساکن شیراز، توسط دادگاه تجدید نطر تایید شده است. به گفته این منبع، حکم نهایی وی هنوز به وی ابلاغ نشده است اما هر لحظه امکان به اجرا گذاشته شدن حکم و انتقال وی به زندان وجود دارد.

عدنان رحمت‌پناه در آذرماه ۱۳۹۱ توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد. مامورین وزارت اطلاعات حکم دستگیری رحمت‌پناه را به وی نشان ندادند. آنها کتابها و عکسهایی مربوط به آیین بهایی را از منزل رحمت‌پناه با خود بردند. مامورین اطلاعات همچنین تعدادی از کامپیوترهای مشتریان رحمت‌پناه را که در منزل وی بود ضبط کردند. رحمت‌پناه و برادرش به کار در زمینه کامپیوتر اشتغال دارند.

 وی دو ماه در بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ شیراز  تحت بازداشت بود. اوسپس به زندان عادل‌آباد انتقال یافت و بیش از ۶ ماه دراین زندان زندانی بود. وی در خرداد ۱۳۹۲ با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. او که در مجموع ۱۸ جلسه بازجویی شد، برای اعتراف کردن با ضرب و شتم و همچنین تهدید به شلاق روبه‌رو بود. در طی دوران بازداشت رحمت‌پناه به وکیل دسترسی نداشت.

 ایمیل‌هایی که او برای بی بی سی و صدای آمریکا در مورد وضعیت برادرش – که  قبل از او بازداشت شده بود—فرستاده بود، از مواردی بودند که در مورد آنها بازجویی شده بود. رحمت‌پناه همچنین در طی بازجویی در مورد اشعارش، ترانه‌هایی که به سبک رپ ساخته بود و همچنین عکسی انتقادآمیز از محمود احمدی‌نژاد که از سوی کاربری دیگر در صفحه فیسبوک او قرار داده شده بود مورد سوال قرار گرفت.

به گفته این منبع بخش دیگر بازجویی او در مورد فعالیتهای مذهبی او و روابطش با سایر بهاییان شیراز بوده است. در طی بازجویی همچنین در مورد تغییر مذهب با او صحبت شده بود.

به گفته منبع مرکز اسناد حقوق بشر ایران، رحمت‌پناه به همراه نوکیشان مسیحی و دراویش در بندی جدا در زندان عادل‌آباد نگهداری می‌شده است. در این بند که موسوم به «بند عبرت» و مخصوص زندانیان عقیدتی بوده است ارتباط با سایر زندانیان و همچنین ارتباط با خانواده‌ها به نسبت بندهای دیگر محدودتر بوده است.

اتهاماتی که او درابتدا با آن مواجه بود تبلیغ علیه نظام، توهین به ریاست جمهوری و خواندن شعرهای سیاسی و ساختن موسیقی ضد نظام بود. بعدا اتهام عضویت در گروه غیرقانونی برای بر هم زدن امنیت ملی نیز به اتهامات وی اضافه شد. نهایتا اتهاماتی که او در دادگاه با آن مواجه گشت عضویت در گروه غیرقانونی برای برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان شد.محاکمه رحمت‌پناه در شعبه ۳ دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار شد. او از اتهام عضویت در گروه غیرقانونی برای برهم زدن امنیت ملی تبرئه شد اما در مورد اتهام تبلیغ علیه نظام مجرم شناخته شده و به یک سال زندان محکوم شد. این حکم در اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دادگاه تجدید نظر استان فارس تایید شد.

بر طبق اصل ۲۳ قانون اساسی ایران « تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‏ای مورد تعرض و موُاخذه قرار دارد.» همچنین، بر اساس میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، ایران موظف است که به آزادی اندیشه، وجدان و مذهب احترام بگذارد. ماده ۱۸ این میثاق می‌گوید « هر كس‌ حق‌ آزادي‌ فكر و وجدان‌ و مذهب‌ دارد. اين‌ حق‌ شامل‌ آزادي‌ داشتن‌ يا قبول‌ يك‌ مذهب‌ يا معتقدات‌ به‌ انتخاب‌ خود، همچنين‌ آزادي‌ ابراز مذهب‌ يا معتقدات‌ خود، خواه‌ بطور فردي‌ يا جماعت‌ خواه‌ بطور علني‌ يا در خفا در عبادات‌ و اجراي‌ آداب‌ و اعمال‌ و تعليمات‌ مذهبي‌ مي‌باشد.» بازداشت  و زندانی کردن عدنان رحمت‌پناه مغایر قانون اساسی ایران و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است. به علاوه، ماده ۱۴ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی حقوق مربوط به دادرسی عادلانه از جمله حق برخورداری از وکیل را تضمین می‌کند. هرچند رحمت‌پناه در دادگاه از وکیل برخوردار بود، در طی دوران بازداشت در بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ و زندان عادل‌آباد از دسترسی به وکیل محروم بود. 

 

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد