صفحه اصلی | Persian | اخبار | در ایران | تجمعات اعتراضی به اسیدپاشی در اصفهان

تجمعات اعتراضی به اسیدپاشی در اصفهان

(۳۰ مهر ۱۳۹۳) --‌ به دنبال اسیدپاشی به صورت دختران اصفهانی در روزهای گذشته و نیز ایجاد فضای رعب و وحشت در سومین کلانشر ایران٬ امروز٬ چهارشنبه سی‌ام مهر ماه مردم اصفهان به نشانه اعتراض به این اقدامات و عدم شفافیت از سوی حکومت، در مقابل دادگستری این شهر تجمع کردند. همچنین در تهران نیز فعالین مدنی از جمله نسرین ستوده و محمد نوری زاد٬ در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمعی مشابه زدند.

در ویدئوهای منتشر شده از تجمع اعراضی مردم اصفهان٬که در آن دادستان اصفهان در جمع مردم سخنرانی می کرد٬ شعارهایی همچون "نیروی انتظامی، چشمای خواهرم کو؟" "امربه معروف با اسید نمی خوایم" "حجاب به زور نمی‌شه، ایران عراق نمی‌شه" "زاینده‌رود خشک شده، اسیدپاشی مد شده" "ننگ ما ننگ ما٬ مجلس شورای ما" "ای کم‌تر از داعشی، اسید به ما می‌پاشی" "دادستان حیا کن، صندلیتو رها کن" سر داده شد.

حسن روحانی٬ رییس جمهور ایران نیز امروز در واکنشی غیرمستقیم به این رخدادها٬ امروز در سخنرانی خود گفت: "مبادا تحت لوای شعار زیبای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ناامنی آغاز شود." در بسیاری از رسانه های اجتماعی٬ اسیدپاشی با ایجاد ارعاب به هدف مبارزه با بدحجابی مرتبط دانسته شده است.

با وجود اینکه مقامات ایرانی اطمینان داده‌اند که عاملین اسیدپاشی مجازات خواهند شد، اظهارات مقامات ایرانی در مورد اسیدپاشی‌ها متناقض بوده است. در ابتدا مسئولین فقط دو زن را قربانی اسیدپاشی دانستند. سپس، سردار اشتری، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت که چهار اسیدپاشی در اصفهان رخ داده است. امروز، ۳۰ مهر ماه، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، وقوع «هفت یا هشت مورد» اسیدپاشی در ماههای اخیر در اصفهان را تایید کرده است. همچنین گزارشهای متناقضی در مورد دستگیر شدن عاملین اسیدپاشی ها منتشر شده است. در روز ۲۸ مهر یک مقام وزارت کشور عنوان کرد که چهار نفر در ارتباط با اسیدپاشی های اصفهان دستگیر شده‌اند. اما در همان روز غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضائیه، ابراز داشت که هنوز کسی در این رابطه بازداشت نشده است. خانواده های قربانیان اظهار داشته اند که مقامات از آنها درخواست کرده اند به رسانه ها گزارش ندهند.

انگیزه اسیدپاشی‌های اصفهان نیز در روزهای اخیر بحث انگیز بوده است. در حالی که تظاهرکنندگان اصفهانی بنیادگرایی مذهبی را مسئول دانسته‌اند، چندین مقام ایرانی توضیحات متفاوتی را ارائه کرده‌اند. عباسعلی منصوری آرانی، نماینده مجلس، سازمانهای اطلاعاتی بیگانه را متهم به یاری رساندن به اسیدپاشان دانست. همچنین الهام امین زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران، ابراز داشت که اسیدپاشی ها ربطی  به امر به معروف و نهی از منکرنداشته و مربوط به روابط شخصی بوده اند.

بر اساس گزارشها از داخل ایران یک نفر از قربانیان اسیدپاشی در روز یکشنبه ۲۷ مهرماه جان سپرد.

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد