صفحه اصلی | Persian | اخبار | در ایران | اعتصاب غذای 27 زندانی سیاسی کرد در زندان مرکزی ارومیه

اعتصاب غذای 27 زندانی سیاسی کرد در زندان مرکزی ارومیه

(21 آذر 1393) – مرکز اسناد حقوق بشر ایران گزارشی را دریافت کرده است مبنی بر وضعیت 30 زندانی سیاسی کرد  زندان ارومیه که به دلیل انتقال مجرمین خطرناک به بندشان و جابجایی چندین زندانی سیاسی به بندهای دیگر که عموماً محل نگهداری مجرمین خطرناک می‎باشد، از روز پنج شنبه 29 آبان 1393 دست به اعصاب غذا زده‎اند. 

ارومیه شهری در مناطق کرد نشین غرب ایران، در دهه‎های اخیر شاهد فعالیت‎های سیاسی و اجتماعی چشمگیری بوده است. بند 12 زندان ارومیه، که ظرفیت پذیرش پنجاه زندانی را در خود دارد، معمولا به زندانیان سیاسی اختصاص دارد، اما در طول دو سال گذشته، مسئولین زندان با انتقال برخی از زندانیان سیاسی به بندهایی که به متهمین به قتل و جرائم مواد مخدر اختصاص دارد و در عین حال انتقال مجرمینی که سابقه درگیری و دعوا در زندان را دارند به بند 12، تلاش کرده‎اند تا به سیاست تفکیک جرائم و اختصاص بندی از زندان به زندانیان سیاسی پایان دهند.

در طول این مدت، بیشتر زندانیان سیاسی جدیدالورود به زندان مرکزی ارومیه در بندهایی غیر از بند 12 نگهداری شده‎اند. طبق گزارشی که مرکز اسناد حقوق بشر ایران دریافت کرده است تقریباً 35 زندانی سیاسی در بندهای مجرمین خطرناک جای داده شده‎اند. طبق آخرین آمار، تا این لحظه هشتاد زندانی شامل پنجاه مجرم بزهکار و سی زندانی سیاسی کرد در بند 12 جای داده شده‎اند. ازدحام بش از حد جمعیت در این بند، وضعیت بسیاری از زندانیان سیاسی کرد که از عدم هوای تازه و دسترسی به خدمات بهداشتی مناسب رنج می برند را وخیم‎تر کرده است. 

علاوه بر این، منابع مرکز اسناد حقوق بشر ایران گزارش داده‎اند که هر چند گاه یکبار گارد ویژه زندان به بند 12 هجوم برده و حین تفتیش وسایل شخصی زندانیان سیاسی کرد و ضبط کتابها، نشریات و دستنوشته‎هایشان، آنها را مورد توهین و دشنام قرار می‎دهند.   

زندانیان سیاسی بند 12 همچنین از دسترسی به کتابخانه و امکانات ورزشی زندان منع شده و حتی حق داشتن کتابها و نشریاتی که به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده‎اند را هم ندارند.

اداره اطلاعات دارای دفتری در این زندان می‎باشد، لذا مامورین امنیتی هر از چند گاهی زندانیان سیاسی را جهت بازجویی به دفتر خود احضار کرده و آنها را به اتهاماتی جدید، انتقال به سلول انفرادی در بازداشتگاه مخوف اداره اطلاعات، و بازداشت اعضای خانواده‎اشان تهدید می‎کنند.

در اعتراض به این رفتارهای غیر انسانی در زندان مرکزی ارومیه، سی زندانی سیاسی بند 12 از 29 آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده‎اند. در زمان انتشار این گزارش هنوز 27 زندانی همچنان در اعتصاب غذا به سر می‎برند.

همچنین اظهار شده که مقامات زندان، خواسته‎های زندانیان را با تهدید، احضار و انتقال به دیگر بندها پاسخ داده‎اند. در روز دوم آذر ماه، اداره اطلاعات در زندان مرکزی ارومیه، عثمان مصطفی پور، زندانی سیاسی کرد که در حال گذراندن بیستمین سال از 34 سال حکم زندان خود می‎باشد را احضار کرده و به وی اخطار کرده یا دست از اعتصاب غذای خود بکشد و یا با اتهامات جدیدی روبرو خواهد شد.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران همچنین مطلع شده که نگهبانان زندان که به باتوم و شوکر مجهز بوده‎اند در صبح روز شنبه 8 آذر ماه در اطراف دربها و پنجره‎های بند 12 مستقر شده‎ و به محض استقرار نگهبانان، گزارش شده که رئیس زندان به زندانیان اخطار کرده که اگر به اعتصاب غذای خود پایان ندهند نگهبانان هجوم برده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار خواهند داد. در همان روز، این زندانیان توسط زندانبانان مورد توهین قرار گرفته و قبل از ملاقات با خانواده‎هایشان توسط زندانبانان بطور عریان مورد تفتیش بدنی قرار گرفته‎اند؛ مقامات زندان این اقدام را به بهانه یافتن نامه انجام دادند.

ساعاتی بعد در همان روز، منصور آروند، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام، در پی حضور وی در گردهمایی زندانیان، بدون هیچگونه اطلاع قبلی به زندان مهاباد منتقل شد. در همان شب همچنین مقامات زندان سعی در انتقال محمد عبداللهی به بند قاتلین را داشتند که با مقاومت جدی جمعی از زندانیان روبرو شدند.

در روز سه شنبه 18 آذر ماه، علی افشاری، زندانی سیاسی کرد، که دست به اعتصاب غذا زده به دفتر زندان احضار و اداره اطلاعات ارومیه بطور تلفنی با وی صحبت کرده و به وی گوشزد کردند اگر زندانیان بلافاصله دست از اعتصاب غذا نکشند «عواقب وخیم‎تری» انتظارشان را می‎کشد. همچنین گزارش شده که مقامات امنیتی به افشاری گفته‎اند که اگر وی به اعتصاب غذای خود ادامه دهد باید منتظر اعدام خود باشد.

همچنین در 18 آذر ماه، جعفر افشاری، دیگر زندانی سیاسی کرد، به دفتر زندان احضار و به بند کارگری منتقل شد و عرفات اصغری و جعفر میرزایی، دو زندانی سیاسی که در اعتصاب غذا به سر می‎بردند بعد از تحمل شش ماه حکم زندان خود آزاد شدند.

در 19 آذر ماه، علی افشاری در پی ضعف شدید، و افت فشار خون، و مشکلات تنفسی ناشی از گلوله‎ای که از زمان دستگیری هنوز در بدن وی است در دستشویی عمومی بند از حال رفت. در همان روز مسعود شمس نژاد، وکیل کرد، نسبت به انتقالش به بند کارگری زندان مرکزی ارومیه، و تصمیم مقامات زندان مبنی بر عدم ارائه مرخصی به وی، دست به اعتصاب غذا زد. شمس نژاد به اتهام تماس با رسانه‎های بیگانه و عضویت در گروههای معاند به چهار ماه زندان محکوم شده است. وی پیش از این وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی کرد که به اعدام محکوم شده‎اند را به عهده داشته بود.  

طبق آخرین اخبار رسیده، رضا رسولی، یوسف کاکه ممی، شیرکو حسن پور، سیروان نژاوی، عبدالله عمومی، و محمد عبداللهی در پی اعتصاب غذای خود در شرایط بحرانی به سر می‎برند. 

در زمان انتشار این گزارش، 27 زندانی سیاسی کرد در زندان مرکزی ارومیه همچنان در اعتصاب غذا بسر می‎برند. اسامی برخی از این زندانیان عبارت است از:

1)      مسعود شمس نژاد، محکوم به چهار ماه زندان؛

2)      شیرکو حسن پور، محکوم به پنج سال زندان؛

3)      عبدالله بیسلنون، محکوم به یک سال و نیم زندان؛

4)      یوسف کاکه ممی، محکوم به نه سال زندان؛

5)      عثمان مصطفی پور، محکوم به 34 سال زندان؛

6)      مصطفی علی احمد، محکوم به 11 سال زندان؛

7)      عبدالله عمومی، بلاتکلیف؛

8)      ولی افشاری، محوم به پنج سال زندان؛

9)      کیهان درویشی، محکوم به سه سال زندان؛

10)  مصطفی داودی، محکوم به 10 سال زندان؛

11)  شورش افشاری، محکوم به پنج سال زندان؛

12)  خضر رسول مروت، محکوم به پنج سال زندان؛

13)  محمد عبدالله بخت، محکوم به یک سال زندان؛

14)  امیر ملا دوست، محکوم به پنج سال زندان؛

15)  احمد تمویی، محکوم به 15 سال زندان؛

16)  جعفر افشاری، محکوم به 5 سال زندان؛

17)  رضا رسولی، محکوم به 3 سال و 9 ماه زندان

علاوه بر این هفده نفر، ده زندانی محکوم به اعدام دیگر هم در اعتصاب غذا به سر می‎برند که اسامی آنها عبارتست از: 

1)      سامی حسینی؛

2)      جمال محمدی؛

3)      بهروز الخانی؛

4)      علی احمد سلیمانی؛

5)      سامان نسیم؛

6)      سیروان نژاوی؛

7)      ابراهیم عیسی پور؛

8)      علی افشاری؛

9)      رزگار افشاری؛

10)  محمد عبداللهی.

گزارشهای مربوط به وقایع زندان مرکزی ارومیه نقض تعهدات بین‎المللی و خود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‎شود. ماده 7 میثاق بین‎المللی حقوق مدنی و سیاسی، که ایران نیز بدان متعهد است، شکنجه یا مجازاتهای ظالمانه، غیر انسانی یا اهانت آمیز را ممنوع اعلام کرده است. در حالی که اظهار شده رفتار اهانت آمیز بصورت امری عادی درآمده، تهدید مقامات زندان نسبت به زندانیانی که به اعتصاب غذا دست زده‎اند باعث نگرانی است. ماده 10 میثاق بین‎المللی حقوق مدنی و سیاسی الزام می‎کند که با زندانیان باید رفتاری انسانی داشته و منزالت آنان محترم شمرده شود. از طرف دیگر، ماده 39 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز هتک حرمت و حیثیت بازداشت شدگان را منع می‎کند.      

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد