صفحه اصلی | Persian | اخبار | اطلاعيه رسمى | توافق هسته‌ای نشانگر قدرت قانون بین‌المللی و تعامل دیپلماتیک است

توافق هسته‌ای نشانگر قدرت قانون بین‌المللی و تعامل دیپلماتیک است

 

 

۲۴ تیر ۱۳۹۴

 

 

سازمانهای ما از خبر حصول توافق بین ایران و گروه 5+1 در مورد برنامه هسته‌ای ایران و تحریمهای گسترده اقتصادی استقبال می‌کنند. ما معتقدیم که این توافق نشانگر قدرت قانون بین‌المللی و تعامل دیپلماتیک و همچنین توانایی طرفین برای رسیدن به نتیجه در صورت جدی‌بودن تلاشهایشان است. ما از لغو تحریمهای گسترده اقتصادی و امید به بهتر شدن وضعیت شهروندان عادی ایرانی استقبال می‌کنیم. حالا زمان اقدامات بیشتر است. پیگیری و تلاش برای پیشرفت در زمینه حقوق بشر وظیفه همه ماست.

 

حقوق بشر مسئله‌ای مربوط به حقوق بین‌الملل بوده و برای هر یک از کشورهای عضو سازمان ملل و همچنین هر فرد، فارغ از محل زندگی او، دارای اهمیت است. از این رو به باور ما در زمانی که رابطه ایران با جامعه بین‌المللی متحول می‌شود، حقوق بشر نیز باید مستقیما و با همان میزان جدیت که توسط حکومت ایران و جامعه بین‌المللی در مذاکرات اخیر نشان داده شد پیگیری شود.

 

وضعیت حقوق بشر در ایران همراه با نقض سیستماتیک تعهدات بین‌المللی این کشور است. این نقض گسترده ریشه‌ای عمیق در قوانین داخلی و نحوه اجرای آنها دارد. محدودیت در آزادی بیان، اعدامهای گسترده (بیش از 600 مورد تا این لحظه در سال 2015)، شکنجه و زندانی کردن فعالین، و تبعیض علیه زنان و اقلیتهای مذهبی و قومی از جمله موارد نقض حقوق بشر هستند. برای آغاز دفتری جدید در مورد این مشکلات جدی، توجه درازمدت جامعه بین‌المللی، حمایت از مدافعان حقوق بشر ایرانی، و اراده سیاسی از سوی مقامات ایرانی برای ایجاد اصلاحات واقعی ضروری است.

 

گشایش روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که تغییر امکانپذیر است. رییس جمهوری ایران با دو وعده رفع تحریمهای اقتصادی و بهبود وضعیت حقوق بشر بر سر کار آمد. به نظر می‌رسد که وی تاکنون در زمینه اول موفق بوده است. اکنون زمان آن است که دولت وی و دیگر نهادهای حکومتی به بهبود وضع حقوق بشر نیز اهمیت بدهند. در عین حال، جامعه بین‌المللی نیز مرتبا نگرانی خود در مورد وضع حقوق بشر در ایران را از طریق قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و شورای حقوق بشر ابراز کرده است. ما بر این باور هستیم که این اقدامات باید ادامه پیدا کند و دولتهای کشورهای مختلف جهان، جامعه مدنی بین‌المللی و نهادهای مرتبط با تجارت جهانی باید حقوق بشر را در راس تعاملشان با ایران قرار دهند.

 

این موفقیت دیپلماتیک را تحسین کرده و برای تغییر در جهت احقاق حقوق همه افراد در ایران بکوشیم. 

 

دکتر شیرین عبادی، بنیانگذار و رئیس

کانون مدافعان حقوق بشر 

 

فیروزه محمودی، مدیر اجرایی

اتحاد برای ایران

 

حسن نایب هاشم، نماینده در شورای حقوق بشر در ژنو

سودویند: همه حقوق بشر برای همه در ایران 

 

محمود امیری مقدم، مدیر اجرایی

سازمان حقوق بشر ایران

 

راد سنجابی، مدیر اجرایی

مرکز اسناد حقوق بشر ایران

 

مانی مستوفی

تاثیر بر ایران

 

 رافائل شنویل هازان، مدیر اجرایی

همه با هم علیه مجازات اعدام

 

‌‌تیمور الیاسی، نماینده

جمعیت حقوق بشر کردستان ایران 

 

کامران اشتری، مدیر اجرایی

عرصه سوم

 

رویا برومند، مدیر اجرایی

بنیاد عبدالرحمان برومند 

 

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

حقوق بشر, توافق هسته‌ای, تعامل دیپلماتیک