صفحه اصلی | Persian | انتشارات | داده‎ها | داده نما- مجازات اعدام در سال 1394

داده نما- مجازات اعدام در سال 1394

داده نما-  مجازات اعدام در سال 1394

مرکز اسناد حقوق بشر ایران٬ داده نمایی را بر اساس اطلاعات گردآوری شده خود٬ درباره میزان اعدام ها در ایران در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده است. آمار اعدام در این سال ۷۶۸ مورد بوده است.

 

داده نمای ذیل٬ به جزئیاتی از جمله جرایم٬ جنسیت و پراکندگی اعدام ها در برخی زندان های اصلی کشور اشاره کرده است. تعداد اعدامی ها در ۸ شهر و ۱۰ زندان کشور و مقاسیه آن با آمار سال گذشته؛ نمایش سهم اعدام ها در جرایمی مانند قاچاق مواد مخدر و قتل با دیگر جرایم؛ بخشی از جزئیاتی است که بدان ها اشاره گردیده. از ۷۶۸ اعدام انجام شده در سال ۱۳۹۴ ، ۴۹۵ مورد آن به مربوط به قاچاق مواد مخدر و ۱۸۵مورد مربوط به قتل نفس بوده است.

 

طی روزهای اخیر آملی لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه ایران در پاسخ به اعتراض جامعه بین الملل درباره تعداد بالای اعدام ها در ایران گفته است:‌"در قوانین جمهوری اسلامی ایران اعدام برای قتل نداریم بلکه این قصاص است … همچنین همه مراتب مبارزه با قاچاق مواد مخدر به اعدام ختم نمی‌شود.” (https://hra-news.org/fa/uncategorized/a-4993)

ایران بیشترین آمار اعدام در جهان را بر اساس سرانه جمعیت، به خود اختصاص داده است.

اگر چه مطابق بخش مقایسه ای این داده نما، میزان اعدام ها در سال ۱۳۹۴با کاهش (۳.۲ درصدی) نسبت به سال گذشته روبرو بوده است، لیکن همچنان این آمار بسیار نگران کننده است. مطابق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR) "در كشورهايي‌ كه‌ مجازات‌ اعدام‌ لغو نشده‌ صدور حكم‌ اعدام‌ جائز نيست‌ مگر در مورد مهمترين‌ جنايات‌"؛ لیکن مطابق دیدگاه کارشناسان حقوق بین الملل،‌ جرایم مربوط به مواد مخدر در این رده بندی جای نمی گیرد. همچنین بر اساس همین میثاق نامه، اعدام افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است. این در حالی است که ایران در این سال اقدام به اعدام  ۸ مجرمی کرده که در هنگام اقدام به جرم، زیر سن قانونی و۱۸ سال بوده اند.

قوانین قضایی ایران٬ از حکم اعدام در دامنه وسیعی از جرایم استفاده می کند. سرقت مسلحانه٬ قتل٬ محاربه و تجاوز، بخشی از این جرایم هستند.

طی سال های اخیر٬ گزارش های بسیاری درباره نقض دادرسی در ایران منتشر شده، از جمله محرومیت از دسترسی به وکیل، نبود یک نهاد قضایی مستقل و عادل و نیز استفاده از شکنجه های روحی و روانی برای گرفتن اعتراف و تحت فشار قرار دادن متهمان، بخشی از این موارد است.

 

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

داده نما, اینفوگرافی, execution in iran 2015, اعدامهای سال 94, عدام