صفحه اصلی | Persian | اسناد حقوق بشر | سازمان ملل | بازبینی دوره ای عمومی ایران توسط شورای حقوق بشر (26 بهمن 1388)

بازبینی دوره ای عمومی ایران توسط شورای حقوق بشر (26 بهمن 1388)

بازبینی دوره ای عمومی ایران توسط شورای حقوق بشر (26 بهمن 1388)

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سابقه حقوق بشر در ایران را در هفتمین نشست بازبینی دوره ای عمومی خود در بهمن 1388 در ژنو مورد بررسی قرار داد. «بازبینی دوره ای عمومی» فرایندی است که سابقه حقوق بشر در کشورهای عضو، هر چهار سال یکبار تحت نظر شورای حقوق بشر مورد ارزیابی قرار می گیرد. از هر کشور انتظار می رود هر اقدامی که موجب تغییر مثبت در وضعیت حقوق بشر در آن کشور بشود را انجام دهد. در خلال جلسه سه ساعته، هیات نمایندگان ایرانی قادر به رفع نگرانیهای اعضای شورا نبودند و اغلب در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ادعاهای کذبی ارائه دادند.

ویدئوهای نشست بازبینی دوره ای عمومی

مشروح گزارش آقای محمد جواد لاریجانی، دبیر کل شورای عالی حقوق بشر در ایران – 27 دقیقه

ایالات متحده – 2 دقیقه

کانادا – 2 دقیقه

فرانسه – 2 دقیقه

استرالیا – 2 دقیقه

کوبا – 2 دقیقه

نقطه نظرات و پاسخهای ایران – 16 دقیقه

اندونزی – 2 دقیقه

نیوزلند – 2 دقیقه

سریلانکا – 2 دقیقه

مجارستان – 2 دقیقه

نقطه نظرات و پاسخهای ایران – 15 دقیقه

جمهوری عربی سوریه – (انگلیسی و عربی) 2 دقیقه

اتریش – 2 دقیقه

دانمارک – 2 دقیقه

زیمباوه – 2 دقیقه

نقطه نظرات، پاسخها و اظهارات نهایی ایران – 7 دقیقه

محمد جواد اردشیر لاریجانی، دبیر کل شورای عالی حقوق بشر ایران رهبری هیات نمایندگی ایران راه عهده داشت. ديگر اعضاي اين گروه كه بيانات خود را خطاب به شورا اظهار كردند فاطمه عاليا نماينده مجلس، قاضي سيد علي رئيسي ساداتی معاون وزير دادگستري، عباس زاده مشكيني مدير كل وزارت كشور، يوناتان بتكوليا نماينده مسيحي مجلس و محبوبه مباشري رئيس دانشگاه الزهرا بودند.

قاضی ساداتی گفت که در ایران قوه قضاییه «مستقل» است. او به مفادی از قانون اساسی از جمله کسانی که حق داشتن دادگاه علنی را دارند، و اصل بر برائت اشاره کرد. وی عنوان کرد که تحت قوانین ایران، پلیس می‎تواند تا 24 ساعت فرد مضنون را بدون طرح اتهام علیه او در بازداشتگاه نگاه دارد.

لاریجانی گفت «شرایط معقولی برای زندانیان وجود دارد» که شامل ملاقات منظم با اعضاء خانواده و منع هر گونه آزار و اذیت می باشد. وی با اغراق گفت که ایران سعی در اتمام استفاده از زندان انفرادی و یا وسیعتر کردن سلولهای انفرادی به 11 متر مربع را دارد. وی همچنین گفت گفت که تحت قوانین ایران، «در صورت ارتکاب جرایم جدی، مجازات مرگ جایز است». وی همچنین اشاره کرد که شکنجه تحت قوانین ایران ممنوع می‎باشد

مشكيني كه طبق گزارشها مسئول عدم اعطاي مجوز به مخالفان براي برگزاري تظاهرات و تجمعات طي تابستان گذشته می‎باشد، انتخاب ریاست جمهوری 1388 را به عنوان نمونه «ویترین دموکراسی» خواند. او «قدرتهای امپریالیستی» را متهم به دخالت در اوضاع داخلی ایران کرده و تظاهرکنندگان را «شورشیان و قانون شکنانی» خواند که پرونده هایشان «به موقع خود در دادگاههای صالحه رسیدگی خواهند شد». او اذعان داشت که «حرکتهای غیر قانونی اندکی» نسبت به بازداشت شدگان صورت گرفته و به شورا اطمینان داد که تمامی زندانیان به وکیل منتخب خود دسترسی داشته‎اند.

در جواب به نگراني ابراز شده توسط اعضاي شورا درباره وضعيت بهاييان در ايران، قاضي ساداتی تأييد كرد كه «بهاییت» دین شناخته شده در ایران نیست اما ادعا کرد که بهاییان از «مزایای کامل حقوق شهروندی» برخوردارند.

بیشتر ادعاهای نمایندگان ايراني ناقض مداركي هستند كه در گزارشهاي مركز اسناد حقوق بشر ايران درباره وضعيت زندانها، رفتار با بهاييها، و سركوب مخالفان بعد از انتخابات يافت مي شود. به عنوان مثال، با آنكه قاضي ساداتی به تشريفات حقوقي و منع شكنجه مقرر در قانون اساسي ايران اشاره كرد، او درباره نقض اين حقوق توسط رژيم ايران هيچ نگفت. لاريجاني و مشكيني نيز به دروغ ادعا كردند كه زندانيان مرتباً توسط خانواده خود ملاقات شده، از وكيل انتخابي برخوردار بوده و اذيت و آزار نشده اند. دستگيرشدگان بدون تفهيم اتهام براي هفته‎ها و حتي ماهها، بدون هيچگونه ارتباط با وكيل يا خانواده خود زنداني شده، مدتهاي طولاني در سلول انفرادي مانده و بازجويي شده و مجبور به اعتراف به جرايم ناكرده شده و مي‎شوند.

بر اساس گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران که در شهریور 1389 (A/65/370) به مجمع عمومی ارائه شد، ایران موفق به بهبود وضعیت حقوق بشر خود نشده است. گزارش بعدی دبیر کل، در تاریخ 23 اسفند 1389 (A/HRC/16/75) ارائه شد. ایران در پاسخگویی به نگرانیهای بین المللی که منجر به انتخاب گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در 4 فروردین 1390 شد عاجز است.

به اشتراک بگذارید:
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

برچسب:

وضعیت حقوق بشر در ایران, گزارش ها